Ekonomi

15.3 milyon litre akaryakıt deprem bölgesine sevk edildi

6 Ocak 2023 tarihinde başta Kahramanmaraş olmak üzere ülkemizin merkez üssü; Doğu, Güneydoğu ve Akdeniz Bölgelerinde 10 ilimizi etkisi altına alan depremin ardından tüm şube temsilcilerimiz bölgede akaryakıt krizi yaşanmaması için azami gayreti göstermektedir. Bu süreç; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, AFAD, PETDER ve bölgede hizmet veren bayiler ile aktif bir işbirliği içinde yürütülmektedir.

Hatırlanacağı gibi depremin ilk anından itibaren kurumumuz; Akaryakıt ikmalinde herhangi bir sorun veya zaman kaybı yaşanmaması için gerekli adımları atmış ve mevzuattaki tüm kısıtlamaları kaldırmıştır. Deprem öncesi 10 ilimizde yaklaşık 6 milyon litre akaryakıt satılırken, deprem sonrası bu rakam yüzde yüzün üzerinde artarak yaklaşık 13 milyon litreye ulaştı.

İklim koşulları ve depremin şiddetinden etkilenen bazı yolların durumu nedeniyle akaryakıt taşıyan tankerlerin büyük çoğunluğu hedefine ulaşmayı başarırken, akaryakıt taşıyan tankerlerin büyük çoğunluğu ikmal sürecini hızlı bir şekilde tamamlamayı başardı. yolların açılmasıyla

TOPLAM 23,6 MİLYON TON YAKIT GÖNDERİLDİ

Bu süreçte bölgeye gönderilen 787 tankerin yaklaşık tonajı 23,6 milyon litre, bölgeye ulaştırılan akaryakıt miktarı ise 15,3 milyon litre seviyesinde bulunuyor. Geri kalanların çoğu gün içinde teslim edilecek.

Tüm vatandaşlarımız sevinsin ki stok sorunu söz konusu değil. Çünkü Mersin’de Ataş Depolama Tesisleri, Hatay’da Depolama Tesisleri, Tüpraş Batman ve Kırıkkale Rafinerileri, Diyarbakır Depolama Tesisleri 7/24 hizmet vermekte ve bayilerimize tam kapasite akaryakıt ikmali yapabilmektedir.

PETDER ve sahada çalışan bayilerimiz ile birlikte Enerji Bakanlığımız ve AFAD ile uyum içinde tek bir vatandaşımızın akaryakıt sorunu yaşamaması için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu