Haber

AB, Bosna-Hersek’e ‘aday üye’ statüsü vermeyi kabul etti

Avrupalı ​​diplomatlar tarafından AFP’ye yapılan açıklamada,Birlik ülkelerinin Bosna-Hersek’e ‘aday statüsü’ vermeyi kabul ettikleri belirtildi.

Avrupa İşleri Bakanları Brüksel’de toplanıyorbloğun yürütme organının Ekim ayında katılım sürecini başlatmalarını tavsiye etmesi üzerine Bosna-Hersek’in adaylığına yeşil ışık yaktı.

Bu adımın AB liderleri tarafından Perşembe günü Brüksel’de yapılacak bir zirvede resmen imzalanması bekleniyor.

Öte yandan Avrupa Komisyonu da resmi katılım müzakerelerini başlatmanın bir sonraki aşamasına.ülke geçmeden önce başvurmalı 14 reform önceliğibelirlenen.

AB genişleme komiseri Oliver Varhelyi de Bosna-Hersek’in artık birlik yolunda olduğunu söyledi. ‘Çok değerli bir yol ayrımında’ olduğunu söyledi.Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Üyesi Denis Beciroviç de geçen hafta söyledi “Bosna Hersek halkının Avrupa Birliği’nden olumlu bir mesaj alma zamanı geldi. Ancak bu elbette asıl işin sadece başlangıcı olacak”açıklama yapmıştı.

Böylece Bosna Hersek, Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk, Moldova ve Ukrayna ile birlikte aday üye statüsüne sahip 8. ülke oldu. Aday ülkeler kendilerine dayatılan reformları uyguladıkları için Avrupa Birliği’ne katılım süreci uzun yıllar alabilir.

Yıl sonuna kadar Bosna ile birlikte Kosova da üyelik başvurusu yapmakaçıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu