Haber

AGİT DKİHB Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Büyükelçi Jan Petersen: Gözlem için dışarı çıktık, raporları yarın açıklayacağız

Büyükelçi Petersen: Gözlem için dışarı çıktık, raporları yarın açıklayacağız

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi (DKİHB) Seçim Gözlem Misyonu Lideri Büyükelçi Jan Petersen, Ankara’da seçim gözlemi yaptıklarını belirterek, “Dışarı çıktık. Gözlem için yarın bu raporları açıklayacağız.”

AGİT DKİHB Seçim Gözlem Heyeti Başkanı Büyükelçi Jan Petersen ve beraberindeki heyet, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Milletvekili Seçimi için Kavaklıdere Ortaokulu’ndaki sandıklarda gözlem yapıyor.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Petersen, 6 hafta önce Türkiye’ye geldiklerini belirterek, “Türkiye’deki seçim sürecinde, seçim kampanyalarında, 6 haftalık süreçte partilerin faaliyetlerinde yasal çerçeveleri takip ediyoruz. bunlarla ilgili raporlar yapalım. bugün biz de gözlem için dışarıdayız. yarın bu raporları açıklayacağız. türkiye’de 200’e yakın temsilcimiz var. gözlemlerimizle ilgili rakamları da sonunda vermeye başlayacağız, şunu söyleyebilirim ki Gözlem ekibi olarak 300’ü aşkın.Gözlemlerimiz devam ediyor sabah erken saatlerde başladığımız sayım sırasında ve sonrasında da devam edecek.” YARIN BASIN TOPLANTISI

Petersen, bu süreçte olumsuz bir durumla karşılaşıp karşılaşmadıkları sorulduğunda, “Korkular açısından bir şey söyleyemeyiz, bunu basın açıklamamızla öğrenmiş olacaksınız” dedi. Heyet yarın bir basın toplantısı düzenleyerek bulgularını paylaşacak. Petersen başkanlığındaki heyet, 29 Nisan 2023’te göreve başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu