Ekonomi

Alanya’da 150 Bin Ton Muz Üretildi

Antalya’nın Alanya ilçesindeki seralarda yetiştirilen muzlar toplanırken, muz bahçelerini kesen çiftçiler de tırlar dolusu muzu Alanya Pazarı’na taşıyarak depolara teslim ediyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, toplam 150 bin ton muz üretildiğini söyledi.

Muz diyarı olarak bilinen Antalya’nın Alanya ilçesinde muz hasadı başladı. Muz bahçelerinde toplanan muzlar market ve depolara ulaştırılıyor. Sadece Alanya’da 150 bin ton muz üretiliyor ve iç piyasaya dağıtılıyor. Önümüzdeki günlerde muzun ihracat tarafında da çalışma yapılması planlanıyor.

“Toplamda 150 bin tona yakın muz üretiyoruz.”

Muz patentinin Alanya’da olduğunu belirten Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, kapalı ve açık alanda muz üretiminde önemli bir konumda olduklarını belirtti. Rüzgar, “7 bin 350 dekar serada yaklaşık 51 bin ton muz üretimimiz var. 14 bin tonu açık alanda, 85 bin tonu açık alanda olmak üzere toplam 150 bin tona yakın muz üretimimiz var. “

“Muz ihracatına yönelik çalışmalar yapacağız”

Muz hasadının ekim ayında başladığını belirten Rüzgar, “Hasadımız mart ayına kadar devam edecek. Ciddi bir muz sevkiyatımız var. Türkiye’de muz genelde yurt içinde tüketiliyor ama önümüzdeki günlerde muz ihracatı konusunda da inşallah çalışmalarımız olacak.”

“Hasatımız yılda iki kez yapılıyor.”

Mehmet Rüzgar, muz olgunlaştıran tesis ve depolarda önemli çalışmalar yaptığını belirterek, muz üretiminin belli bir noktaya geldiğini kaydetti. Rüzgar, “Bu hasat yılda iki kez yapılabiliyor. Ekibimizle birlikte tüm muzlarımıza tarımsal destek sağlıyoruz. Tarımsal destek sağlıyoruz. Muzlarımızın sağlıklı tüketilebilmesi için gıda güvenliği konusunda çalışıyoruz.” – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu