Ekonomi

Asya borsaları karıştı

Asya borsalarında haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlendi.

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası üzerinde önemli etkisi olan Aralık ayı istihdam raporu beklenirken, Asya genelinde Çin’den gelen haber akışı yatırımcı fiyatlamalarında yanlı olmaya devam ediyor.

Çin’in 3 yıllık aradan sonra Hong Kong ile sınır kapılarını açacağını açıklaması risk iştahını artırırken, artan vaka sayılarının Hong Kong’da salgını tetikleyebileceği endişesi Hang Seng endeksini baskıladı.

Güney Koreli elektronik devi Samsung’un karı ise dördüncü çeyrekte yüzde 69 düştü. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise Çin’de artan rekabetin ardından ülkedeki satış fiyatlarını bir kez daha düşürdü. Böylece Tesla toplamda yüzde 40 indirim yapmış oldu.

Söz konusu haber akışıyla dolar/yuan paritesi yüzde 0,3 düşüşle 26 Ağustos’tan bu yana en düşük seviye olan 6,8590’da işlem görüyor.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,08 artarak 3 bin 158 puana, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,12 artarak 2 bin 290 puana, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,3 azalarak 20 bin 992 puana yükseldi.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,59 artarak 25.974 puandan kapanırken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,6 üzerinde 134,2’de işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 1 düşüşle 59.756 puan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu