Haber

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Kartal’da Açıldı

Kartal BelediyesiKültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün İstanbul Cezeri Müzesi ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, 12. yüzyılın en önemli mucitlerinden Cezeri’nin tasarladığı makinelerin kopyalarının yer aldığı ‘Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri’ Sergisi, Kartal Organik Pazar etkinlik çadırında açıldı.

Kitapta, yazdığı kitap ve tasarlayıp çizdiği 50’den fazla cihazla Leonardo da Vinci’ye ilham kaynağı olduğu düşünülen, 12. yüzyılda Cizre ve Diyarbakır’da yaşayan ve hizmet veren El Cezeri’nin eserlerinden kopyalanan makineler yer alıyor. 26 yıl Artuklu Sarayı’nın başmühendisliğini yaptı. Aldığı stant Kartal’da açıldı.

Büyük ilgi gören serginin açılışına Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra Kartal Belediyesi Meclis Başkan Yardımcısı Hasret Bulut, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim yöneticileri ve Kartallı lisesi öğrencileri katıldı.

Serginin açılışında konuşan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, özellikle bölgedeki teknik lise öğrencilerine hitap ederek, robotik kodlamanın temellerini atan Cezeri’nin büyük bir isim olduğunu söyledi.

1200’lü yıllarda bile düşünülen bu makinelerden ders alınabileceğini belirten Yüksel, teknik liselerde robot çalışmaları yapan öğrencilere çok güvendiklerini söyledi. Her sınıftan bir Cezeri veya bir mucit olabileceğine inandığını belirten Önder Yüksel, Cezeri sayısını artırmak için birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Başkan Yüksel’in konuşmasının ardından açılan sergide, İstanbul Cezeri Müzesi yetkilisi Nisanur Çalışkan Türkoğlu, Cezeri’nin kitabındaki çizim ve ifadelerin tek tek incelenip yeniden yapıldığı makineleri anlatarak çalışma prensiplerini anlattı ve sistemleri gösterdi.

Cezeri’nin makinelerin estetik yönüne de önem verdiğini ve her makinenin bir hikaye anlattığını kaydeden Türkoğlu, zamanı ölçen makineleri katılımcılara gösterdi.

El Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı Kitab-ül Hiyal’deki makine çizimlerinin çalışan makinelere dönüştürüldüğü El Cezeri’nin İnanılmaz Makineleri Standı, Haziran ayı boyunca açık kalacak.

Sergide Filli Su Saati, Yılan Sistemi, Kayıkçı Figürlü Su Saati, Çocuklu Otomatik Lavabo, Tavus Kuşlu Otomatik Lavabo, Çocuk İçecek Satış Otomatı, Kan Ölçme Makinesi, Dört Kayar Kapı Kilidi, Geometrik Çizim Aleti ile Küre ve Multi yer almaktadır. -Amaç Pan Uygulaması serginin ortasında yer almaktadır. Birçok eser sergileniyor.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu