Ekonomi

Çin’de Araç Satışları Ekim Ayında Güçlü Bir Şekilde Arttı

PEKİN, 10 Kasım (Xinhua) — Çin’deki araç satışları Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8 artışla 2,85 milyon adede ulaştı.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Chen Shihua, bir dizi otomobil fuarı ve tanıtım faaliyetinin tüketimi artırmaya yardımcı olması nedeniyle Çin’in otomobil satışlarındaki güçlü artışın Ekim ayında da devam ettiğini söyledi. Chen ayrıca bazı otomobil üreticilerinin yeni model lansmanlarının da satışların artmasına katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

2023 yılının ilk 10 ayında araç üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 arttığını belirten Chen, söz konusu dönemde araç satışlarının yüzde 9,1 arttığını belirtti.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin Cuma günü yayınladığı veriler, Ocak-Ekim döneminde yeni güçlü araç üretiminin yüzde 33,9, satışlarının ise yüzde 37,8 arttığını ortaya koydu. Yeni güçlü araç ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse iki kat artarak 995 bin adede ulaştı.

Chen, bir dizi büyüme yanlısı tedbirin uygulamaya konulmaya devam etmesi nedeniyle otomobil tüketiminin yılın geri kalan aylarında daha da artmasının beklendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu