Haber

Ersan Şen, Ezgi Apartmanı davasında firari sanıkların avukatı oldu

DUVAR– Maraş’ın Onikişubat ilçesindeki 10 katlı Ezgi Apartmanı, 6 Şubat günü saat 04.17’de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde çöktü, binada bulunan 35 kişi hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Ezgi Apartmanı ile ilgili olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat Mühendisliği’nden bilirkişi raporu istedi.

KOLONUN KESİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ

7 öğretim üyesinin hazırladığı raporda, yıkımda öncelikle binayı yapan müteahhit ile binayı yenileyen Kervan Pastanesi’nin kusurlu olduğu belirtildi. KTÜ’nün raporunda, Kervan Pastanesi’nin giydirme cephesinde havalandırma amacıyla delikler açıldığı, zemin kat ile asma kat arasında perde kolonunun kesildiği, pastanenin servis asansörü için tabliyede boşluk açıldığı belirtildi. statik ve mimari projeye dahil edilmemiştir.

Rapora göre; Binadaki temel kirişleri donatı alanı açısından yetersizdi. Binada kaçak zemin de vardı.

KTÜ’nün raporunun ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Kervan Pastanesi sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in hazır bulunarak savcılığa getirilmesini talep etti. Ancak “kasten öldürme ve olası kasten yaralama” suçundan 876 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteyen Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’i kayıtlı adreslerinde bulamadı.

Hakkında tutuklama kararı çıkarılan Kervan Pastanesi’nin sahipleri aranırken dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı.

ERSAN ŞEN firari sanıkların avukatı oldu

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kaçakların avukatları Kervancıoğlu ve Pekel, KTÜ’nün hazırladığı ve binanın çökmesine Kervan Pastanesi’nin neden olduğunu belirten rapora itiraz etti. İtiraz dilekçesi, kamuoyunda Kervancıoğlu ve Pekel’in avukatı olarak tanınan ve son seçimde Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini belirten Prof. Dr. Ersan Şen’in sorumluluğu üstlendiği görüldü.

Şen, itirazında KTÜ’nün raporuna “kolonun kesildiği iddiasının kanıtlanmadığını” belirterek itiraz etti.

Şen ayrıca depremin dördüncü gününde katıldığı bir televizyon programında, çöken Ezgi Apartmanı’nda yaşayan müvekkili Ayça Zeynep Doğruci ve ailesi için yardım çağrısında bulundu.

Daha sonra hayatını kaybeden 35 kişi arasında Güçlü’nün de olduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu