Haber

Gazzeli çocuklara yardım TIR’ı Samsun’dan yola çıktı

Samsun’da usta eğitmen ve kursiyerlerin gönüllü olarak ürettiği, içinde eşofmandan oyuncağa kadar pek çok yardım malzemesinin bulunduğu tır, Gazzeli çocuklar için yola çıktı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Olgunlaştırma Enstitüsü ve Halk Eğitim Merkezlerinin dikiş makineleri bu kez Gazze’de savaş mağduru çocuklar için çalıştı. Merkezlerdeki kursiyerler ve usta eğitmenler yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede bir kamyonu dolduracak ekipmanı üretmeyi başardı. Merkezlerde yenidoğan takımı, havlu takımı, polar battaniye, eşofman takımı, maske, oyuncak, uyku tulumu, örgü bebek kazakları, eldiven, bere, çorap, sweatshirt, namaz eteği ve başörtüsü üretildi. Üretilen malzemeler Samsun Olgunlaştırma Enstitüsü bahçesinde kamyona yüklenerek uğurlandı. Ekipmanlar öncelikle Samsun’dan Mersin Limanı’na gidecek, oradan da Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda gerekli yerlere ulaştırılacak.

“Dikiş makineleri bu sefer Gazze’de işe yaradı”

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hanife Öztürk Erdin, “Millet olarak çok yardım severiz. Tıpkı 6 Şubat depreminden sonra millet olarak ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar olarak seferber olduk. Bugün halk eğitim merkezlerimiz ve olgunlaşma enstitümüz seferber oldu.” . Milli Eğitim Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda bu çalışmaya tamamen gönüllülük esasıyla başladık. ‘Dikiş makineleri bu sefer Gazze için çalışıyor’ sloganıyla bu seferberliği başlattık. Merkezlerimizdeki kursiyerlerimiz ve usta eğitmenlerimiz bu üretimleri kimseyi hiçbir yükümlülük altına sokmadan gerçekleştirdiler. Bunun dışında belli miktarda hayırseverlik desteği de aldık. Bu eserler dikiş atölyelerinde üretilmiştir. Üretimimizi hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. 300 adet yenidoğan seti üretildi. Polar battaniyeler üretildi. Çeşitli yaş gruplarına yönelik 3 bin eşofman takımı dikildi. 232 bin yetişkin maskesi, 120 bin çocuk maskesi ve çocuklara 2 bin oyuncak yapıldı. “Uyku tulumları ve çeşitli eserler yapıldı” dedi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu