Ekonomi

Irak’taki petrol düğümü çözülüyor

Irak Petrol Bakanı Hayan Abdel-Ghani, Bölgesel Kürt Yönetimi ve yabancı petrol şirketleriyle, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin petrol sahalarından petrol üretiminin üç gün içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varılmasını beklediğini açıkladı.

Hafta sonu Irak’ın yarı özerk Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e yaptığı ziyarette Abdel Ghani, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye petrol ihracatının yeniden başlatılması konusunda Türkiye ile “anlaşma”ya vardığını belirtti.

Uluslararası Ticaret Odası (ICC), Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 2014-2018 yılları arasında doğrudan Türkiye’ye izinsiz petrol ihracatı yapması nedeniyle Türkiye’yi Irak hükümetine 1,5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum etti.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar geçen ay boru hattının işletmeye hazır olduğunu açıklamıştı ancak iki üst düzey Iraklı petrol yetkilisi, boru hattının hazır olup olmadığı konusunda Irak’ın Türkiye’den resmi bir bildirim almadığını belirtmişti.

Abdel Ghani ve üst düzey federal petrol yetkilileri, konuyu görüşmek üzere dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi doğal kaynaklar bakanlığı ve üst düzey Kürt enerji yetkilileriyle görüşmelere başladı.

Abdel-Ghani, Erbil’de gazetecilere verdiği demeçte, “Bu toplantının amacı, petrol üretimi ve ihracatının yeniden başlayabilmesi için tüm sorunları çözmektir.” dedi.

Abdel-Ghani, “İlk adım, mevcut sözleşmelerin Irak Anayasası ile uyumlu hale getirilmesi için bölge (KBY) ve şirketlerle bir anlaşmaya varmaktır. Üç gün içinde bir anlaşmaya varabiliriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu