Ekonomi

ISM imalat endeksi ABD’de düşmeye devam etti

ABD’de Supply Management Institute (ISM) imalat endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre 1 puan azalarak 47,4 oldu ve imalat sanayindeki daralmanın üst üste üçüncü ayda da devam ettiğini gösterdi.

ISM Ocak ayı imalat sanayi endeksini açıkladı.

Buna göre ISM imalat endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre 1 puan azalarak 47,4 oldu. Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen verinin bu dönemde 48 değerini alması bekleniyordu.

İmalat sanayinde üst üste üçüncü ay daralmayı gösteren endeks, geçen yıl Aralık ayında 48,4 seviyesinde gerçekleşti.

Ocak ayında üretim endeksi 0,6 puan azalarak 48’e, yeni sipariş endeksi ise 2,6 puan azalarak 42,5’e geriledi. İstihdam endeksi de birebir dönemde 0,2 puan azalarak 50,6 oldu.

Bu dönemde imalat sanayinin sadece 2 alt sektörü büyürken, 15 sektör daraldı. Küçülen sektörler arasında ağaç ürünleri, tekstil, kağıt ürünleri, mobilya, deri, plastik, elektrikli teçhizat, metal, metalik olmayan mineral üretimi, kimyasal ürünler, makine, gıda, petrol ve kömür, bilgisayar ve elektronik ürünler yer aldı.

S&P Global’in imalat sanayi PMI verilerinin yukarı yönlü revizyonu

S&P Global tarafından açıklanan Ocak ayı İmalat Sanayii Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), 46,8’den 46,9’a revize edildi.

İmalat sanayindeki daralmaya işaret eden PMI verisi, söz konusu dönemdeki yukarı yönlü güncellemeye rağmen geçen yıl Aralık ayında 46,2 fiyatıyla gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, imalat sektörü performansında bu yılın başında daha fazla düşüş yaşandığı ve fiyat baskılarının yeniden ivme kazandığı belirtildi.

PMI değerinin 50 ve üzeri olması sektörde genişlemeye, 50’nin altında olması ise daralmaya işaret etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu