Yaşam

Kahramanı gerçek olan bir destan

Tarihte yaşamış gerçek bir kahraman savaşçı olan Edige’nin hikayesini anlatan 500 yıllık Kıpçak Türk destanı “Edige Batır” günümüz Türkçesiyle yayınlandı.

Akademisyen Göksel Öztürk tarafından hazırlanan çalışmada Başkurtça ve Türkçede yaygın olan kelimelerin korunmasına özen gösterildi.

Çalışma için 261 yaşındaki Başkurt şair Burangolov’un el yazması kaynak olarak alındı.

Kitabın tanıtımı ise şu şekilde:

Edige Batır Destanı, kahramanının tarihte yaşamış gerçek bir kişi olmasıyla birçok destandan ayrılan bir destandır. Edige, 14. yüzyılın ikinci yarısında Toktamış’la tarih sahnesine çıkan, Toktamış’ın yanında Urus Han’a karşı savaşan, Toktamış’ın sözünü tutmayınca Timur Han’ın yanına gidip Toktamış’ın yanında savaşan bir kahramandır. . Savaş, Timur’un zaferi ve Toktamış’ın yenilgisi sonucunda Timur’un en güvendiği adamlarından biri ve devletin Bey Bey’i olarak yaklaşık yirmi beş yıl Altın Orda’yı yönetti. Edige’nin seçtiği ya da desteklediği şehzadelerin han olduğu Altın Orda bu dönemde yeniden bir yükseliş dönemine girmiş ancak taht entrikaları ve babası Edige’nin intikamını almak isteyen Kadirbirdi’nin amansız düşmanlığı sonucunda Edige ve oğlu Muradım öldürüldü ve Altın Orda yeniden iç çekişmelerin yarattığı kargaşaya sürüklendi. . Destan, bu tarihsel olaylar doğrultusunda gelişmiştir. Edige’nin yaşadığı bu tarihi olaylar, doğal olarak tarihi bir belge olarak sunulmamış, yüksek halk yaratıcılığının hayal gücü ile süslenmiştir. Adını Edige’den alan bu destanın Kıpçak Türk halkları arasında en yaygın destanlardan biri olması, onun bölge halkları arasında ne kadar sevildiğini ve hatırasının yaşatıldığının kanıtıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu