Haber

Köyde 10 günde 70 buzağı öldü, soruşturma başlatıldı

KARS merkeze bağlı Cumhuriyet köyünde son 10 günde 70’e yakın buzağının ölümü yetiştiricileri tedirgin etti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün inceleme başlattığını söyleyen Muhtar Akın Salik, “Gerekli bilgileri verdik, hayvanlardan numuneler alındı. Ölümlerin nedeni kesin değil. Ekipler tahlil sonucuna göre tedaviye başlayacaklarını söyledi.

İl merkezine 10 kilometre uzaklıktaki 900 nüfuslu Cumhuriyet köyünde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri şap hastalığına karşı aşı yaptı. Yaklaşık 1500 büyükbaş hayvanın bulunduğu köyde ilk aşılamanın ardından buzağılar telef oldu. Son 10 günde köydeki yetiştiriciler nedeniyle 70’e yakın buzağı telef oldu. Köylüler ölü buzağıları el arabalarıyla tarlaya bırakırken, hastalık belirtisi görülen hayvanlar ahırlarda ayrı bölümlere konularak önlem alındı. Buzağı ölümleri üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri köye gelerek numune aldı. Analiz sonucunda buzağıların ölüm nedeni belirlenecek ve tedaviye başlanacak.

‘BÖYLE BİR HASTALIK BUGÜNE KADAR GÖRÜLMEDİ’

Geçen hafta 10 buzağının öldüğünü belirten Altın Salik, buzağıları 15 dakikada öldürüyor. Birden burunlarından kan geliyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Böyle bir hastalık daha önce hiç görülmedi. Şap denir, veba olabilir derler ama bilemeyiz. Süt gitti, mal da gitti. Sütçüye de borçluyuz. Şu ana kadar 25 buzağıdan 10’unun öldüğünü, kalan 15’inin yaşayıp yaşamayacağını bilmiyoruz dedi.

Nihat Salgar da İl Tarım Müdürlüğü’nün konuyla ilgileniyor. Veteriner gönderdi, numune aldılar, Ankara’ya gönderiyorlar, ona göre bir yol çizecekler’ dedi.

‘BİR KAZANÇ DA GİTTİ’

Köylülerin sıkıntıda olduğunu belirten Cenk Salik, köylünün tek ilgisinin buzağı olduğunu söyleyerek oradan ayrıldı. Kıyameti yaşıyoruz. Bu hastalık öyle bir şey ki her türlü rüzgar ve havayla birlikte geliyor. İthal hayvanlardan da gelmiş olabileceğini söyledi.

Seringül Samar (70), krediyle büyükbaş hayvan aldıklarını söyledi.

Oğlum bankadan para çekti, mal aldı ama bu şekilde mağdur oldu. Hastalığa yeni başlayanları soğuk suyla yıkadık, ateş düşürücü koyduk. Çalışmamız hastalığı önlemedi. Hayvanların bir saatlik ömürleri olup olmadığını bilmiyoruz. 10 buzağımız öldü. Bir inek öldü ve toprakta kaldı.

Cumhuriyet Köyü Muhtarı Akın Salik, Bazı kayıplarımız oldu. Tarım ve Orman Müdürlüğü ilk aşıyı yaptı ve ikinci aşıya kadar bu orta dönemde bu hastalık hızla yayılmaya başladı. Ölümlerin nedeni kesin değil. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tahlil sonuçlarına göre tedavisine başlayacak. Hayvan sağlığı şube müdürlüğü ile görüştük, istişare halindeyiz. Bir an önce analiz bulmaya çalışıyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu