Haber

Letonya’da Rusça sağlık hizmeti verme uygulaması sona erdi

Rus İzvestiya gazetesi, Letonya’da nüfusun yaklaşık üçte birinin Rusça bilmesine rağmen ülkede yaşayanlara Rusça sağlık hizmeti verme uygulamasının durdurulduğunu yazdı.

Gazetenin haberine göre doktor çağırmak veya konsültasyon almak için oluşturulan telefon numarası arandığında sadece devlet dili Letonca veya Ukraynaca sağlık hizmeti verilebileceği söyleniyor.

Pek çok eski Sovyet ülkesinde doktor çağırmak ve evde sağlık hizmetlerinden yararlanmak hala çok yaygın bir uygulama ve sağlık sisteminin değerli bir parçası.

İzvestiya gazetesine bilgi veren bazı hak savunucuları, bu yeni uygulama nedeniyle hayatları boyunca sadece Rusça konuşan emeklilerin sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarını belirtiyor.

Letonya hükümeti ayrıca Letonya yeterlilik sınavında başarısız olanların daimi oturma izinlerini iptal edecek yeni bir yasa tasarısının kabul edilmesi için bastırıyor. Söz konusu tasarının yasalaşması halinde 28 bin Rus’un Letonya’daki daimi ikamet izinlerinin iptal edileceği belirtiliyor.

Geçen yaz Letonya hükümeti, iş yerinde ve halka açık yerlerde Rusça kullanımını kısıtlayacak yeni bir yasa üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu