Haber

Samsun Bafra Hayvan Hali yeniden açıldı

Şap hastalığı nedeniyle geçici olarak kapatılan Samsun Bafra Hayvan Hali yeniden faaliyete geçti.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı kararla şap olarak bilinen SAT-2 serotip hastalığı riski nedeniyle geçici olarak kapatılan Bafra Hayvan Hali, hastalık riskinin ortadan kalkmasının ardından yeniden açıldı. SAT-2 serotip hastalığı nedeniyle durdurulan hayvan hareketleri kısıtlamasının kaldırılmasıyla canlı hayvan hali 18 Mayıs itibarıyla hizmet vermeye başladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Şap hastalığına duyarlı hayvanların bahar aşılama kampanyası sürecinde il içi ve il dışı hareketlerine getirilen kısıtlamalar 28 Nisan itibarıyla kaldırılmıştır. 2023, belirlenen kurallar çerçevesinde Hayvanlara SAT-2 serotipi içeren aşı yapılmış ve aşılama tarihinden itibaren 21 gün geçmiş, il ortasındaki küçükbaş hayvan sevkiyatlarında Şap aşısı kuralı aranmaz. , İl içi büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevkiyatlarında Şap aşısı kuralı aranmaz, iki aylıktan küçük sığır sevkiyatlarında Şap aşısı kuralı aranmaz.Aşılanmamış hayvanların SAT- içeren aşı ile aşılanması 2 serotip kesintisiz olarak devam edecektir.

SAT-2 serotipi şap hastalığı Türkiye’de görülmeden önce gerekli önlemler alınmıştır. 3 Şubat 2023’te Türkiye’de tespit edilir edilmez hızla aktif bir çaba stratejisi uygulamaya kondu. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük canlı hayvan hali olan Bafra Hayvan Hali, 15 bin metrekarelik alanda hizmet veriyor. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu