Haber

Slovenya’yı sel vurdu, kırmızı alarm verildi

– Seller Slovenya’yı vurdu

Slovenya Çevre Ajansı kırmızı alarm verdi

LYUBLYANA – Slovenya’nın kuzeyindeki şiddetli yağışlar sele neden olurken, Slovenya Çevre Dairesi kırmızı alarm verdi.

Slovenya şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketiyle mücadele ediyor. Sloven Çevre Ajansı, bugün ülkenin kuzey ve batısındaki şiddetli yağışlar nedeniyle kırmızı alarm verdi. Yağışların yol açtığı seller nedeniyle trafikte aksama yaşanırken, 16 bin ev elektriksiz kaldı. Bazı yollar ve demiryolu hatları kapatıldı. Skofja Loka kasabasında evlerinde mahsur kalan insanlar helikopterlerle tahliye edilirken, kasabanın ortasında bir adam görüldü. spor Salon dahil 100’den fazla bina sular altında kaldı. Sel ve heyelanların daha fazla hasara neden olabileceği ihtimaline karşı ilçe merkezinde yollar trafiğe kapatıldı.

Most kasabasındaki kurtarma grubu başkanı Roman Kocilija, su seviyesinin 2 metreye ulaştığına dikkat çekerek, “Sadece 500 yıldır değil, bin yıldır böyle seller görmedik” dedi.

Slovenya Savunma Bakanı Marjan Sarec, ordunun yardıma hazır olduğunu belirterek, yetkililerin olağanüstü hal ilan edip anaokullarını kapattığı Karnik kasabasında vatandaşları evlerinde kalmaya davet etti.

Sivil Koruma ve Afet Yardım İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde 12 saatte şiddetli yağışların neden olduğu binden fazla kazanın bildirildiği açıklandı.

Slovenya’da yaz aylarının başında etkili olan şiddetli yağışlar çatıları uçurdu, binlerce ağacı kökünden söktü ve bir kişinin ölümüne neden oldu.

kepezhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu