Ekonomi

Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı.

Sürülerin yaylalara zorlu göç yolculuğu başladı

TRABZON – Doğu Karadeniz’de havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yaylalara göç yavaş yavaş başladı. Özellikle küçükbaş hayvancılıkla uğraşanların sürüleriyle yaylalara çıktığı bu günlerde bu maceralı yolculuk günlerce sürer.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinden çok sayıda çoban köpeği eşliğinde yaklaşık 1.200 küçükbaş hayvanla sağlam yollardan geçerek Gümüşhane’deki Yağmurdere Yaylası’na çıkmaya çalışan Ömürhan Akgün, yaklaşık bir asırdır dede mesleğini sürdürdüğünü belirtti.

Genellikle mayıs ayında yaylaya çıktıklarını belirten Akgün, 4-5 gündür yolda olduklarını kaydederek, “Akçaabat’tan Yağmurdere’deki Gümüşhane yaylasına gidiyoruz. Yağmurdere’de yaklaşık 4 gün kalacağız. -5 ay Yaylalara genellikle bu zamanlarda, mayıs ayında gideriz.Bu mesleğin çok eski bir kuşaktan yani dedemden kalma olduğunu söyleyebiliriz. 4-5 gündür yollardayız. Yaklaşık bir hafta içinde yaylamıza ulaşacağız. Yollarda belli yerlerimiz var orada mola veriyoruz. Sürüde yaklaşık 1.100.200 koyun, kuzu ve keçi var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu