Haber

Türkiye’nin Azerbaycan’daki konsoloslukları da seçim nedeniyle hafta sonu çalışacak

14 Mayıs’ta yapılacak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy kullanacak Azerbaycan’da yaşayan vatandaşların kayıt yaptırması için Türkiye’nin bu ülkedeki konsoloslukları hafta sonu kurulacak. bir adres beyanı göndererek denizaşırı seçmen kütüğünde. da görev yapacak.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan’daki Türk vatandaşlarının adres beyanı ve oy kullanma işlemlerine ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bağcı, Türkiye’de yaşanan yıkıcı depremler nedeniyle dayanışma, destek ve seferberlik için kardeş Azerbaycan’a teşekkür etti.

Yabancı seçmen kütüğünün 20 Mart’ta askıya alındığını ve 2 Nisan’a kadar askıda kalacağını hatırlatan Bağcı, seçmen kütüğünü güncellemek isteyen vatandaşların Bakü, Gence ve Nahçıvan konsolosluklarına başvurması gerektiğini bildirdi.

Bağcı, “Konsolosluklarımız 1 ve 2 Nisan yani bu Cumartesi ve Pazar günü açık olacak. Vatandaşlarımızın seçmen kütüklerini kontrol etmelerini istiyoruz. Adreslerini de sorgulayabilirler” değerlendirmesini yaptı.

Şamkir, Şeki, Barde, Ağcabedi, Zagatala, Yevlah, Ağdaş, Tovuz, Mingachevir, Gedebey, Balaken, Gazah, Göygöl, Oğuz, Daşkesen, Naftalan ve Karabağ bölgesinin tamamında ikamet eden Türk vatandaşlarının Gence Başkonsolosluğuna başvurmaları gerektiğini belirten Guba, İsmayilli, Sabirabat, Hacikabul, Lenkeran, Astara, Sumgayıt, Masallı, Bilesuvar, Neftçala ve Kürdemir gibi vilayetlerde yaşayan vatandaşların 2 Nisan’a kadar Bakü’deki konsolosluğa başvurmaları gerektiğine de değindi.

Azerbaycan’da oy kullanmak için YSK tarafından 5, 6 ve 7 Mayıs tarihlerinin açıklandığını vurgulayan Bağcı, şu bilgileri paylaştı:

“Bazı şirketlerimizde görev yapan vatandaşlarımızın Türkiye’ye gelerek izin alarak ailelerini görmek ve seçimlerde oy kullanmak istediklerini öğrendik. Adresleri Türkiye ise herhangi bir değişiklik yapmadan Türkiye’ye gidip oylarını kullanabilirler. . Ancak adresleri Azerbaycan’da ise, adresleri Türkiye’dedir.” İkamet adresi Azerbaycan olan vatandaşlar, oy kullanma süreci başlamadan Türkiye’ye gidecekleri takdirde ancak oy kullanma dönemi başladığında yani 27 Nisan’dan itibaren havalimanlarında oy kullanabilecek.

Oy verme işlemi başlamadan yola çıkmamaları gerekir. Şirketlerimize, adresleri burada (Azerbaycan’da) ise izinli olarak Türkiye’ye gönderecekleri kişilerin 27 Nisan’a kadar Türkiye’ye giriş yapmaları gerektiğini de hatırlatırız. 27 Nisan’dan önce girerlerse oy kullanamayacaklar. Karabağ ve diğer büyük projeler başta olmak üzere şirketlerimizde 4.000’e yakın Türk çalışanımız bulunmaktadır. Kendilerine bu konuya çok dikkat etmelerini hatırlatıyoruz. Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Büyükelçi Bağcı, adres sorgulamalarının YSK’nın +904449975 numaralı davet merkezi ve https://www.ysk.gov.tr/ adresinden yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu