Haber

Xi, Belarus Devlet Başkanı Lukashenko ile görüştü

PEKİN, 1 Mart (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Çarşamba günü Pekin’de Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko ile bir araya geldi.

Xi, geçen yıl Eylül ayında Semerkant’ta Lukashenko ile birlikte ikili ilişkilerin her koşulda geçerli olacak kapsamlı bir stratejik ortaklığa yükseltildiğini açıklayarak çeşitli alanlarda ikili işbirliğine güçlü bir ivme kazandırdıklarını hatırlattı.

Çin için bu yıl, Çin Komünist Partisi 20. Ulusal Kongresi’nde belirlenen yol gösterici unsurların tam olarak uygulanması açısından kritik öneme sahip. Xi, Çin’in yüksek kaliteli kalkınma ve modernizasyon sürecinin Belarus da dahil olmak üzere diğer ülkelere yeni fırsatlar getireceğini söyledi.

Çin ile Beyaz Rusya arasındaki sağlam dostluğa övgüde bulunan Xi, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni daha da artırmanın ve birbirleri için iyi dost ve ortak olarak kalmanın önemini vurguladı.

Xi, Beyaz Rusya’nın Çin’in Tayvan, Sincan, Hong Kong ve insan hakları meselelerinde gerekçelerine olan güçlü güvenini takdir ettiğini kaydetti.

Başkan Xi, iki tarafın birbirinin seçtiği kalkınma yolunu kararlılıkla desteklemesi, ülkelerinin temel çıkarlarını korumada birbirlerine yardım etmesi, iç işlerine yabancı müdahaleye karşı çıkması ve ayrıca egemenliklerini ve siyasi güvenliklerini savunması gerektiğini söyledi.

Görüşme sırasında iki lider, ekonomik ve ticari işbirliğini ilerletmek, Çin-Belarus Endüstri Parkı’nın inşasında iyi bir iş çıkarmak ve aşağıdaki gibi bağlantı projelerinde işbirliğini geliştirmek için Kuşak ve Yol Girişimi’nin ortak inşasına odaklanma konusunda anlaştılar. Çin-Avrupa Demiryolu Ekspres servisi.

akpinarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu