Haber

YAŞ, Yeni Genelkurmay Başkanını Belirlemek İçin Toplanacak

Yüksek Askeri Şura yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının öncelikli gündemi, yeni Genelkurmay Başkanı’nın belirlenmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki terfi ve atama belgeleri olacak. Seçimin ardından Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever atandı; Kritik koltuk için 3 isim konuşuluyor.

KABİNDEN BAKANLAR DA KATILACAK

Meclis üyeleri Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler katılacak. YAŞ toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Genelkurmay Başkanlığına atanan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan katılacak. YAŞ kabine üyelerinin çoğu ilk kez Yüksek Askeri Şura toplantısına katılacak.

ANITI ZİYARETİ

Kurul çalışmalarının her yıl olduğu gibi YAŞ üyelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etmesinden sonra başlaması bekleniyor. Toplantıda general ve amirallerin terfi ve atama dosyaları ile albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması konuları görüşülecek. YAŞ çalışmalarının bir günde tamamlanması beklenirken, Kurul kararları Erdoğan’ın onayının ardından hayata geçecek.

ÇEVRE ARKADAŞI 3 İSİM BELİRTİLMİŞTİR

YAŞ’ta gündeme gelmesi beklenen konulardan biri de Yaşar Güler’in Milli Savunma Bakanı olmasının ardından boşalan Genelkurmay Başkanlığı’na atanacak isim. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever ya da yeni adıyla bu göreve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Genelkurmay Başkanı olarak atanacak. Genelkurmay Başkanı olabilecek isimler arasında 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri ve 2. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu da bulunuyor. Metin Gürak 2020 yılında orgeneralliğe, Sivri ve Bayraktaroğlu ise Kara Harp Okulu’nun 1981 mezunlarının ortasında orgeneralliğe terfi ettiler.

AVSEVER EMEKLİ OLACAK

Avsever’in Genelkurmay Başkanlığı’na atanmaması halinde bekleme süresi ve yaş haddi nedeniyle emekli olması bekleniyor.

HAVA VE DENİZ KUVVETLERİNDE SON DURUM

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan’ın görev süreleri devam ediyor. Geçen yıl bu görevlere getirilen komutanların emekli olması durumunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Genelkurmay Başkanı Koramiral Aydın Tatlı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Kadir Yıldız’ın isimleri anılıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu’nun adı öne çıkıyor.

TANITILACAKLAR

YAŞ kararları kapsamında bazı korgeneraller de bir üst rütbeye terfi ettirilecek. Bu kapsamda 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ile Milli Savunma Bakanlığı Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü Korgeneral Orgeneral Sinan Yayla katıldı. İrfan Özsert. , Hava Eğitim Komutanı Korgeneral İsmail Güneykaya terfide.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu