Haber

1 ziyarette 3 mesaj! Antony Blinken’in güçlü Ankara versiyonu

  •     HABER7

Filistin-İsrailSavaşın başlamasından sonra İsrail’e yaptığı ilk ziyarette “Buraya Yahudi olarak geldim” diyerek İsrail’in katliamlarına açıkça destek vermişti. ABD Dışişleri Bakanı BlinkenDün Türkiye’yi ziyaret etti. Amerika Birleşik DevletleriEn değerli diplomatlardan biri Yanıp SönüyorTürkiye, Ankara ziyaretinde verdiği mesajlarla ABD’ye karşı tavrını çok net ortaya koydu.

ERDOĞAN’DAN İLK BİLDİRİM GELDİ

Ziyaret sırasında Gazze’de çocuklar katledilirken Yanıp SönüyorAnkara’da uzaktan karşılandı. ABD Dışişleri Bakanı BlinkenZiyarete karşı en net açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğann, yakın zamanda “Sen nasıl bir diplomatsın?”Programına Blinken’i dahil etmedi ve Rize’deydi ve şunları söyleyerek tepki gösterdi: Ayder YaylasıZiyarete gitti. Erdoga N ile görüşmek isteyen Blinken’e Rize programı nedeniyle randevu verilmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davranışına göz kırptı ‘göz ardı edildi’mesaj verildi.

KARŞILAMADA İKİNCİ MESAJ VERİLDİ

Yanıp Sönüyor İkinci mesaj ise Türkiye’nin ilk adımı attığı anda verildi. Gece yarısı beraberindeki heyetle Türkiye’ye geldi. Yanıp Sönüyor‘BEN Esenboğa Havalimanı Üst düzey isimler onu karşılamaya gelmedi. ABD Bakanı’nı havaalanında karşılayacak Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Dışişleri Bakanlığı Amerika İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Yaprak Balkan, Ankara Vali Yardımcısı Namık Kemal Nazlı memnuniyetle karşılandı. O dakikalarda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın orada olmaması dikkat çekti.

FİDAN’DAN ÜÇÜNCÜ MESAJ

Türkiye ziyaretinde şok üstüne şok yaşayan ABD’li Bakan’a son mesaj: Dışişleri Bakanı Hakan Fidantarafından verilmiştir. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi sırasında dikkat çekici bir an yaşandı. Blinken, Fidan’a sarılmak istediğinde Fidan bu girişime sadece elini uzatarak karşılık verdi. Fidan’ın bu tavrı onu bir an şaşırttı. Yanıp Sönüyor, Sadece fidan’Elini sıkmak zorunda kaldı.

Toplantının ardından basına poz veren Fidan’ın mesafeli duruşu devam etti.

TÜM MESAJLAR ABD’YE GÖNDERİLDİ

Hakan Fidanile 2.5buluşma zamanı ABD Bakanı Türkiye’nin beyanlarının tamamı açık ve net bir dille bize aktarıldı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, görüşmede ABD’li mevkidaşı Blinken’e derhal ateşkes talebini iletti. İsrail GazzeTürkiye’de sivillerin hedef alınmasının ve yerinden edilmesinin önlenmesi, GazzeAyrıca Türkiye’de sivil amaçlı bombalamaların ve altyapının tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğu kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu