Haber

Denizaltı yanardağı patladı, yeni bir ada oluştu

Japon araştırmacılar, deniz altı volkanik patlamasının Tokyo’nun yaklaşık 1.200 kilometre güneyindeki Iwo Jima kıyısı açıklarında yeni bir adanın oluşmasına yol açtığını belirtti. Ogasawara Adaları’nın bir parçası olan yeni ada, esas olarak patlama bölgesinin kuzeyinde oluşan kaya kütlelerinden oluşuyor.

Tokyo Üniversitesi’nden fahri volkanoloji profesörü Setsuya Nakada, Iwo Jima civarında magmanın bir süredir su altında patladığını ve magmanın yüzeyin altında kaya gibi katılaştığını söyledi. Bölge üzerinde uçan Nakada, 30 Ekim’deki patlamanın ardından biriken katılaşmış magmanın yüzeyi kırmaya başladığını ve yeni adanın oluşumuna neden olduğunu söyledi. Nakada, “Daha erken bir aşamada, siyah dikey bir enkaz jeti, katılaşmış bir magma ve su yukarı doğru fışkırdı” dedi.

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU

Iwo Jima, Ogasawara Adası’nın güneyinde N Aynı zamanda aktif bir yanardağdır. Ayrıca 2021 yılında büyük bir deniz altı patlaması yaşayan Fukutoku-Okanoba su altı yanardağının yaklaşık 60 km kuzeyinde yer alıyor. Temmuz 2022’de Iwo’nun güneydoğu kıyısında ilk kez magmatik bir patlama ve bir freatomagmatik patlama kaydedildi. Jima. Bunu Haziran ve Ekim aylarında başka bir patlama izledi.

habercigli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu