Ekonomi

Altının Gram Fiyatı Yükselişle Başladı

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.694 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün dolar kurundaki yükselişe paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı önceki kapanışın yüzde 0,6 üzerinde günü 1,656 liradan tamamladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, 10:40 prestijiyle önceki kapanışın yüzde 2,3 üzerinde 1.694 lirada bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 780 liradan, Cumhuriyet altını da 11 bin 230 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu sıralar yüzde 0,3 artışla 1.962 dolardan işlem görüyor.

Analistler, güvenli liman olarak görülen altına olan talebin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ay politika faizini 25 baz puan artırabileceği ve “şahin” adımlarına son verebileceği tahminlerinin güçlenmesiyle arttığını belirtti.

Analistler, dünya genelinde ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam ettiğini ve bu durumun varlık fiyatlarına etkisinin devam ettiğini söyledi.

Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, yurt dışında ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretiminin takip edileceğini belirterek, teknik olarak 1.950 ve 1.940 doların takviye, 1.980 ve 1.990 doların ise direnç konumunda olduğunu belirtti. altının ons fiyatı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu