Teknoloji

Binlerce hurda araç kurtarıldı

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla araçlardan atık oluşumunun önlenmesi, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlarla ilgili parçaların geri dönüştürülmesi için çalışmalar sürüyor.

Ömrünü tamamlamış araçlar, otomotiv bölümünün diğer çevresel etkilerinden farklı olarak, yalnızca çevreyi kirleten maddeler nedeniyle değil, aynı zamanda içerdikleri geri dönüştürülebilir, geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir malzemeler nedeniyle de ekonomik olarak pahalıdır.

Bu kapsamda, 2012 yılında Bakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü iş birliği ile kurulan ve online bilgi paylaşımını sağlayan ELV sistemi ile azami kütlesi 3,5 tonu geçmeyen, sürücü dışında azami 8 kişilik oturma düzenine sahip motorlu taşıtlar (M1) ve motorlu yük taşıma araçları (N1) kategorisindeki araçların lisanslı tesislere teslim edilmeden önce hurdaya ayrılması engellenmektedir.

Bu araçların trafik kayıtlarının silinmesi ve çevreye uyumlu olarak bertaraf edildiğinin belgelenebilmesi için Bakanlıktan çevre ruhsatı veya il müdürlüğünden teslim yeri uygunluk yazısı alan tesislerin ayrıca “Ömrünü Tamamlamış Araç Kayıttan İptal ve Bertaraf Formu”nu kullanması zorunludur. Bu sayede hurda araçların geri kazanımı takip edilebilmektedir.

Hurda araçların geri dönüşümü için Türkiye’de ömrünü tamamlamış araçlar tüm illerde 307 noktada sahiplerinden teslim alınabiliyor.

Ömrünü Tamamlamış Araçların Sistemdeki Tesisler Tarafından Kontrol Edilmesine Dair Yönetmelik kapsamında 2023 yılının ilk yarısında 1755 M1 sınıfı ve 498 N1 sınıfı olmak üzere toplam 2 bin 253 araç lisanslı tesisler tarafından ekonomiye kazandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu