Haber

FSB, Zaporozhye Nükleer Santrali yöneticilerinden birine yönelik bir terör saldırısını önledi

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) yapılan açıklamada, Zaporozhye Nükleer Santrali yöneticilerinden birine terör saldırısı planlayan Ukraynalı sabotaj grubu üyelerinin yakalandığı belirtildi.

Açıklamada, terör eyleminin hazırlık aşamasında alınan tedbirler neticesinde önlendiği vurgulanarak, “Rusya Federal Güvenlik Servisi, Ukrayna özel servislerinin ajanlarından oluşan bir sabotaj ve terörist grubun Zaporozhye bölgesi topraklarındaki faaliyetlerini engelledi”söylendi.

Ukrayna istihbarat servisleri tarafından suç faaliyetlerinin doğrudan Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Teşkilatı çalışanları ile uyumlaştırılması aracısı Aleksandr Umanskiy, Andrey Nikulin ve Finlandiya’daki casus Viktoriya Budnikov Yuliya Tkaçuk aracılığıyla gerçekleştirildikaydedildi.

tutuklular hakkında kullanıma hazır patlayıcı cihazAyrıca otomatik hafif silahlar, bunlara ait mühimmat ve patlayıcılar da ele geçirildi.

Ayrıca sabotaj grubu üyelerinin Rus askeri tesislerinin, Rus Silahlı Kuvvetleri çalışanlarının, Rus kolluk kuvvetlerinin ve yerel Rus yanlısı sakinlerin yerleri hakkında da bilgi topladığı belirtildi.

grup üyeleri daha önce işlenmiş sabotaj ve terör eylemleriyle bağlantıları olup olmadığı.Açıklamada olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu