Haber

Gazeteciler için garip sorular: Takma adın var mı?

Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerin iddianamesini hazırlayan savcı ile mahkeme heyetinde yer alan eşinin görev değişikliği haberini retweetledikleri gerekçesiyle gözaltına alınan gazeteci Evrim Kepenek’in, savcılığa sevk edildiği ortaya çıktı. Soruşturmayla ilgisi olmayan sorular soruldu.

BirGün’den Kayhan Ayhan’ın haberine göre, Kepenek’in avukatı Meriç Eyüboğlu, “Örgüt üyeliği soruşturmalarında en çok sorulan sorular”Üyesi olduğunuz bir parti veya sendika derneği var mı? Varsa neden üye olduğunuzu açıklayınız”, “Aileniz, arkadaşlarınız size nasıl hitap ediyor, lakabınız var mı?” Bu araştırmaların içine girmeyen herkes şaşırıyor ve ‘Ne alakası var? ‘ “Sorduğu sorular, söz konusu RT paylaşımıyla ilgili de soruldu. Evrim de haklı olarak şaşırmıştı. Ne yazık ki çok uzun süredir insanlara bu tür soruşturmalarla ilgisi olmayan sorular soruluyor” dedi.

NE OLDU?

Önceki gün Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenen ev baskınlarında MA muhabirleri Fırat Can Arslan ve Delal Akyüz, T24 editörü Sibel Yukler ve Bianet editörü Evrim Kepenek gözaltına alındı. Arslan tutuklanırken, Akyüz, Yükler, Kepenek ve Deniz adlarında yapılan kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu