Haber

Giresun Şebinkarahisar’da Lavanta Hasadı Başladı

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde fındık yetiştiriciliğinin yapılmadığı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında kurulan lavanta bahçesinde hasat başladı.

Giresun İl Tarım ve Köyişleri Müdürlüğü tarafından yürütülen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında ilçeye bağlı Bayramköy köyünde kurulan lavanta bahçelerinde hasat heyecanı yaşanırken, Ormancılık, çiftçilerin lavanta yetiştiriciliğine olan ilgisi gün geçtikçe arttı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, lavanta yetiştiriciliği ile ilgili çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını belirterek, “Lavanta, ilaç ve kozmetiğin yanı sıra yağlık bölümünde de yaygın olarak kullanılmakta olup, arıcılıkta da katkı sağlamaktadır. nektarı ve mis kokulu çiçekleri vardır.Bu sayede hem lavanta yağı ve lavanta balı üretiminin geliştirilmesi hem de görsel amaçlı olarak kırsal turizme katkı sağlanması amaçlanmaktadır.Ayrıca bitkinin mor çiçekleri fotoğraf açısından oldukça hoş fotoğraflar sunmaktadır. Lavanta bahçelerinin gelişmesi ve yağ verimleri sevindirici.Toprağın tarıma kazandırılması amacıyla başlatılan lavanta ekim alanları önümüzdeki günlerde artırılacak.Ayrıca ‘lavanta katma maliyeti yüksek tıbbi ve aromatik bir bitki’ , kuraklığa dayanıklıdır, “Çorak ve verimsiz araziler için uygundur. Bu anlamda yürütülen projelerle çiftçilerin gelir kaynaklarını çeşitlendirmeyi, alternatif ve faydalı bir ürün sunmayı hedefliyoruz.” – GİRESUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu