Haber

Hindistan Başbakanı Modi güvensizlik oyu alacak

Hindistan’da federal parlamentonun alt kanadı olan Halk Meclisi (Lok Sabha), muhalefetin Başbakan Narendra Modi’ye karşı gensoru önergesini görüşecek.

Hindustan Times’ın haberine göre, Modi’ye sunulan gensoru önergesinin görüşüleceği oturuma Modi’nin soyadına hakaret ettiği için parlamentodan ihraç edilen ve daha sonra görevine iade edilen muhalefet lideri Rahul Gandhi de katılacak.

Muhalefet partilerinin kurduğu “HİNDİSTAN” ittifakının Manipur’daki şiddeti gündeme getirmek amacıyla sunduğu yasa tasarısı için bugün başlayacak toplantının 12 saat sürmesi bekleniyor. 6 saat 41 dakikanın Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) ayrıldığı, kalan sürenin ise kalan partilere dağıtıldığı belirtildi.

“HİNDİSTAN” ittifakı

2024 genel seçimlerinde Hindistan’da 26 siyasi parti, Hindistan Başbakanı Narendra Modi başkanlığındaki Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) karşı ittifak kurdu.

Modi’ye rakip olarak oluşturulan ittifakın adı, İngilizce kısaltması “INDIA” olan Indian National Developmental Inclusive Alliance olarak belirlendi.

Manipur’da Şiddet

Eyalet nüfusunun yüzde 53’ünü oluşturan Meitei topluluğunun başlattığı gösterilere diğer bazı etnik grupların “Planlı Kabile” kategorisine girmedikleri gerekçesiyle itiraz etmesi üzerine 3 Mayıs’tan itibaren şiddet olayları yaşanmaya başlandı. .

4 Mayıs’ta orduya “vur emri” verilen eyalette şiddet olayları nedeniyle 150’den fazla kişi hayatını kaybetti, 60 binden fazla kişi de yerinden edildi.

haber-reyhanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu