Ekonomi

Goldman Sachs Cal-Maine Foods hisse senedi hedefini 47 dolara yükseltti, Sat olarak koruyor

Pazartesi günü Goldman Sachs, Cal-Maine Foods (NASDAQ:CALM) için görünümünü değiştirerek hisse senedi fiyat hedefini bir önceki 42,00 $’dan 47,00 $’a yükseltirken, hisse senedi için Sat notunu tavsiye etmeye devam etti. Firma, yüksek yumurta fiyatları ve yem maliyetlerindeki düşüşün şirketin 2024 yılının üçüncü mali çeyreğindeki (FY3Q24) kazançlarını olumlu yönde etkileyeceğini öngördüğü için bu revizyonu yaptı.

Cal-Maine Foods’un yaklaşan kazanç raporuna hazırlık olarak Goldman Sachs, şirket için hisse başına kazanç (EPS) tahminini revize etti ve önceki tahmin olan 1,39 $’dan 2,90 $’a yükseltti. Bu yeni tahmin, Refinitiv konsensüsü olan 1,61 doların önemli ölçüde üzerinde bulunuyor. Yapılan ayarlama, Cal-Maine Foods’un kısa vadede faydalanması muhtemel yumurta fiyatlarındaki artış da dahil olmak üzere mevcut piyasa koşullarını yansıtıyor.

Goldman Sachs, yumurta fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan olumlu kısa vadeli görünüme rağmen, bu aşırı kârların sürdürülebilirliği konusunda temkinli olduğunu ifade ediyor. Firma, piyasanın Yüksek Patojenik Kuş Gribi (HPAI) salgınıyla bağlantılı geçici kazançları aşırı değerlendiriyor olabileceğine ve bunların iş döngüsü boyunca sürmesinin beklenmediğine dikkat çekiyor.

Analist, Cal-Maine Foods’un hisselerinin Ekim ayında en düşük seviyeye ulaşmasından bu yana yaklaşık %32 arttığını, bu artışın HPAI kaynaklı arz şoklarına ve artan perakende talebine bağlandığını belirtiyor. Ancak bu faktörler, sürekli yüksek kazançlara işaret etmeyen kısa vadeli kuyruk rüzgârları olarak görülüyor.

Yatırım şirketi ayrıca Cal-Maine Foods için risk/ödül dengesini de yorumluyor ve hissenin mevcut değerleme seviyelerinde bunu elverişsiz buluyor. Değerleme, şirketin fazla nakit bakiyeleri üzerinde, normalleştirilmiş yatırılan sermaye getirisi (ROIC) ve öz sermaye getirisi (ROE) tarafından garanti edilenin üzerinde bir prim anlamına geliyor. Yakın vadedeki kazanç artışına rağmen Goldman Sachs, hissenin uzun vadeli değerlemesi konusunda temkinli bir duruş sergiliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu