Ekonomi

İki Fed yetkilisinden faiz oranı mesajı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonominin beklendiği gibi iyileşmesi halinde politika yapıcıların muhtemelen “bu yılın ilerleyen dönemlerinde” faiz oranlarını düşürme konusunda güven kazanacağını ancak spekülasyon yapmaya gerek görmediğini söyledi.

Bu arada Fed yetkililerinin enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istediğini söyledi ve borçlanma maliyetlerinin çok erken düşürülmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Salı günü Columbus, Ohio’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Mester, “Enflasyonun sürdürülebilir ve zamanında yüzde 2’ye döndüğüne dair yeterli kanıt olmadan faiz oranlarını çok erken veya çok hızlı düşürmek hata olur.” dedi. “Sanırım bu yılın ilerleyen dönemlerinde güven kazanacağız ve o zaman faiz oranlarını düşürmeye başlayabiliriz” dedi.

Mester’ın sözleri, son haftalarda gösterge borç verme faiz oranlarını yirmi yılın en yüksek seviyelerinden düşürmeyi düşünürken acele etme sinyali vermeyen Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok Fed politika yapıcısının sözlerini tekrarladı.

“Enflasyon konusunda çok ilerleme kaydettik”

Salı günü ayrıca konuşan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyondaki önemli iyileşmeyi tebrik etti ancak daha fazla ilerlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kashkari, Mankato, Minnesota’daki bir etkinlikte, “Henüz o noktaya gelmedik ama enflasyon konusunda çok ilerleme kaydettik” dedi. Üç ve altı aylık enflasyon ölçümlerinin “temelde” olduğuna dikkat çeken şunları söyledi: “Yaşadığımıza devam ettiğimizi varsayarsak, yüzde 2 hedefimize geri dönme yolundayız.”

Pazartesi günkü makalesinde Kashkari, Fed yetkililerinin faiz oranlarını düşürmeden önce gelen verileri değerlendirmek için zamanları olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu