Teknoloji

MacOS ve Linux’un önemli bir özelliği Windows 11’e geliyor

Microsoft, macOS ve Linux’un iyi bilinen bir özelliğini Windows işletim sistemine entegre etmeye hazırlanıyor. “sudo” komutu.

Sudo komutu macOS ve Linux sistemlerinde kullanılır. “Kullanıcı ayakkabısına adım atın, yapın”Uygulamaları yüklemek, bileşenleri kaldırmak, ayarları değiştirmek ve diğer şeyler için komutların yükseltilmiş ayrıcalıklarla çalıştırılmasına olanak tanır.

Windows meraklıları ilk olarak Microsoft’un bu yılın başlarında sudo’dan bahsettiğini fark etti. Şimdi Windows Server 2025 önizlemesi Yayınlarından biri sayesinde daha fazla ayrıntıya sahibiz. Bu arada emriniz Windows 11’in tüketici sürümleriOnun da dahil olacağı söyleniyor.

Microsoft henüz sudo’yu Windows için duyurmadı, dolayısıyla fikir ve uygulamayla ilgili resmi ayrıntılar oldukça az. Ancak @thebookisclosed tarafından X üzerinde paylaşılan bir ekran görüntüsü bu konuyla ilgili şüpheleri artırdı.

Konuyu bilmeyenler için kısa bir özet verelim. Sudo’nun Windows 11’de çalışması için Geliştirici modu etkinleştirilmesi gerekecektir. Bundan sonra Windows 11, sudo’yu açmanıza ve davranışını yapılandırmanıza izin verecektir. Sudo komutunu kullanmanın risklerini anladığınızı onaylamanızı isteyen farklı bir pencere de açılacaktır. Oldukça güçlü bir komut olan sudo ile bilgisayardaki birçok uygulamaya ve işletim sistemine belirli ölçülerde müdahale etmek mümkün olacaktır.

Aslında “ev kullanıcıları” için pek bir anlam ifade etmese de bu komut sayesinde yazılım geliştiriciler/geliştiriciler yeni beceriler kazanacak, işlerini daha aktif yapabilecek ve daha gelişmiş kodlar üretme şansına sahip olacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu