Haber

Mardin’de 5 Irak vatandaşının cipte vurularak öldürülmesiyle ilgili dava ertelendi

MARDİN’de, 5 Irak vatandaşının cipte vurularak öldürülmesiyle ilgili 2’si tutuklu 4 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması görüldü. Duruşmada, davayla ilgili olarak daha önce Irak’ta gözaltına alınan ve 3 ay sonra serbest bırakılan 3 tanık SEGBİS üzerinden dinlendi. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

Olay, 19 Ocak 2023’te Uluslararası İpek Yolu’nun Artuklu ilçesinin Yeniköy Mahallesi kırsalında meydana geldi. Başka bir araçtaki şüpheliler, Irak’ın Duhok kentinden Diyarbakır’a gitmek üzere yola çıkan 5 akrabanın bulunduğu cipi durdurup kurşunla vurarak kaçtı. Ciptekilerden Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63) ve Abdullah Saleh Mustafa (69) olay yerinde hayatını kaybederken, Chiman Shaheen Khalid (75) ve Ahmed Jalaladeen İbrahim (45) kaldırıldığı hastanelerde hayatını kaybetti. bunlar çekildi. İşlemlerin ardından cenazeler Irak’a gönderilerek defnedildi. Jandarma ekiplerinin yaptığı çalışma sonucunda kamera kayıtlarından olaya karıştıkları tespit edilen Murat Yiğit, Faris Akseven ve Abdullah Kaplan, evlerine yapılan baskında yakalandı. Daha sonra şüphelilere silahları sağladığı belirlenen İbrahim Doğan da yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler, işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede tutuklandı. Murat Yiğit ve İbrahim Doğan daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame, Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Murat Yiğit, Faris Akseven ve Abdullah Kaplan’a ‘kasten öldürme’, ‘ağır yağma’ ve ‘ateşli silahlar ve mermilerini satın alma, taşıma veya bulundurma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 11’er yıldan 18’er yıla kadar hapis cezası verildi. ‘ ve İbrahim Doğan’a ise “Ateşli silah ve mermileri izinsiz olarak ülkeye sokmak, üretmek, nakletmek ve satmak” suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendi.

DURUŞMA MART AYINA ERTELENDİ

Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar katılmazken, tutuklu sanıklar Abdullah Kaplan ve Faris Akseven cezaevinden SEGBİS üzerinden katıldı. Kaplan ve Akseven, ilk duruşmada ifadelerini tekrarladıklarını söyledi. Duruşmada daha önce Irak’ta gözaltına alınan ve 3 ay sonra serbest bırakılan 3 tanığın da ifadesi alındı. Nusaybin Adliyesi’nden SEGBİS üzerinden mahkemeye bağlanan görgü tanıkları, olayla ilgili bilgilerinin olmadığını iddia etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 21 Mart’a erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu