Yaşam

Schengen vizesi dijitalleşiyor: Online başvuru ve dijital vize

AB Konseyi’nin aldığı kararla “dijital Schengen vizesi” başvurusunun başlatılmasına yönelik siyasi süreç tamamlandı, geriye yalnızca teknik düzenlemeler kaldı.

Dijital Schengen uygulaması ne zaman başlayacak?

Bugün alınan kararlar imzalandıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanacak ve 20 gün sonra yürürlüğe girecek. Dijital vize başvurularının ne zaman başlayacağı, vize platformundaki teknik çalışmalar tamamlandığında duyurulacaktır.

Mobil cihazlara indirilebilir

AB’nin yeni uygulaması yürürlüğe girdiğinde pasaportlara yapıştırılan vizeler dijital hale gelecek ve 2 boyutlu barkod olarak internet üzerinden verilecek. Vizeler taşınabilir cihazlara indirilebilir. Vize başvuru sahipleri online olarak birçok dilde vize talebinde bulunabilecektir.

Yeni sistemle birlikte başvurular tek internet platformu üzerinden işlenecek. Gerekli belgelerin dijital kopyaları bu platform üzerinden yüklenecek ve vize ücreti buraya yatırılacaktır.

Birden fazla ülkeyi ziyaret etmek isteyen adaylara başvuruyu hangi ülkenin aldığı bildirilecektir. Sistem, AB ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve veri tabanları ile uyumlu çalışacak.

Yalnızca ilk kez vize başvurusunda bulunanlar, biyometrik bilgileri geçerli olmayanlar ve yeni pasaport sahibi olanlar Schengen ülkelerinin konsolosluklarına gitmek zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu